Pracujem odkedy vstanem, až kým nejdem spať

Vydal sa svojou cestou a ty máš teraz možnosť nahliadnuť do jeho pracovnej náplne. Prečítaj si, ako vyzerá pracovný deň (a noc) kultúrneho referenta v známom bratislavskom klube Nu Spirit.

Dĺžka článku: 6 min
Interview

Z tvojho pohľadu vyzerá piatkový večer možno nejako takto. Okolo polnoci v dobrej nálade vstupuješ do známeho bratislavského podniku v Luxor pasáži na Štúrovej, aby si si opäť užil perfektnú akciu plnú kvalitnej hudby. Za večer spolu s partiou stiahnete zopár dobre zachladených pivečiek a vrtíte sa vo víre tanečných bítov. Po skvelom zážitku opúšťaš klub, posledné ušetrené percentá batérie využiješ na objednanie taxíku a vraciaš sa naspäť domov. A ak sa pošťastí, tak sa v tom taxíku vrátane vodiča ocitnete traja.

Rozmýšľal si ale niekedy, koľko práce a príprav je potrebných, aby tento nočný klub víkend čo víkend zaplnili stovky návštevníkov? Presne na tieto otázky nám v rozhovore odpovedal Peter "Odroň" Bezák, ktorý v Nu Spirite pracuje ako kultúrny referent. Čo sa vlastne pod touto pekne znejúcou pozíciou skrýva a ako vyzerá bežný pracovný deň takéhoto človeka, sa dočítaš v nasledujúcich riadkoch nižšie.

2-original

Čau Peťo, vedel by si sa nám v krátkosti predstaviť? Čo si robil predtým, ako si sa stal kultúrnym referentom v Nu Spirite?

Som obyčajný chalan z malebného mesta v srdci Slovenska, Banskej Bystrice. Našťastie som sa v ranom veku nepridal na temnú stranu holohlavých, takže som zakotvil vo vodách alternatívnej scény. Už od puberty ma bavilo organizovať akcie, či už to boli bystrické “Nepríď na párty” alebo neskôr “Bezánie” a “Zapíjačky” pre spolužiakov na FMUK, ktoré sme robili s mojím dobrým kamošom Milánkom. Keďže som vždy radšej blízke stretnutia s náckami riešil ústne, nejak sa na mňa nalepila práca v call centre a predaj bambusových ponožiek a výživových doplnkov cez telefón. Málo muziky za veľa peňazí, ale potom odchádzal z môjho terajšieho postu Yanko Kral, tak ma povolali, že by som sa z externého promotéra študentských akcií mohol stať plnohodnotným členom bratislavského hudobného podsvetia. Síce podľa Delika je bullshit, že začiatky sú ťažké, ale oni fakt reálne boli.


V čom presne spočíva tvoja práca? Určite to nie je iba o vymyslení programu na určité obdobie, ale je za tým množstvo inej práce.


Hlavnou náplňou mojej práce je udržovať dobré vzťahy s ľuďmi. Od DJ-ov, cez promotérov, kolegov, majiteľov, dodávateľov, agentov až po starostlivosť o zahraničných umelcov, kde je ich dobrý pocit a šírenie dobrého mena asi tá najväčšia odmena. Veľakrát to nie je hop na kravu, bude teľa, ale v prípade veľkých mien je to siahodlhá komunikácia s agentom, manažmentom, dohadovanie termínov a podmienok. Pre príklad, vybavenie mena ako Brodinski (francúzsky DJ a majiteľ labelu Bromance records), trvala od prvého mailu po akciu skoro celý rok. A dopadlo to tak, že mi dva týždne pred akciou volala jeho agentka s tým, že práve počas nášho termínu musí byť na natáčaní nového klipu a termín musia presunúť. Bol piatok večer 6 hodín a ty zrazu riešiš miesto večernej party telefonáty do Francúzka, Anglicka, hľadáš termín, hlava vybuchuje. Keďže mal vtedy Club šieste narodeniny, spravili sme to vo štvrtok. Šibeničný termín. Ale on a jeho partia si akciu užili, všetci boli spokojní. Však tu si pozri fotoreport a tu videoreport. A potom klasicky - booknutie DJ-ov, PR, tlačovky, rozpočet, príprava klubu, dozor na akcii, vyúčtovanie. Závisí od akcie, niekedy to máš dřív než řekneš borůvkový koláč, a niekedy chceš mať 36 hodinový deň. A niekedy ideš spať v sobotu ráno a zobudíš sa v nedeľu večer.


Koľko hodín denne stráviš v práci? Alebo skôr, aká je tvoja pracovná doba?


Odkedy vstanem, až kým nejdem spať. Pre niekoho bohužiaľ, pre niekoho bohu vďaka. Keď si kultúrny referent nočného podniku, nemusíš byť zavretý od deviatej do piatej v kancli, ale skús niečo dôležité vybaviť po piatej (smiech).

3-original

Aký je rozdiel medzi produkciou v kluboch ako Nu Spirit a produkciou pri jednorazových koncertoch, ktoré sú organizované na rôznych miestach? Je práca v klube jednoduchšia, keď má už klub svoju aparatúru a svoj systém fungovania alebo je tam minimálny rozdiel v porovnaní s koncertami?

Nu Spirit bude mať v novembri 8. výročie, takže sa dá povedať, že už je naozaj zabehnutý. Či už vo vybavení alebo v procesoch. Odpadá ti tam časť, kde musíš vybavovať naozaj všetko. Od hasičov, SBS, záchranky, zvuku, aparatúry, techniky, osvetlenia, dopravy, ubytovania, barov, staffu a podobne.


Podľa čoho vymýšľaš program? Je nejaký hudobný žáner, respektíve program, ktorému sa vyhýbate?


Od Názvu stavby sa držím hiphopu, skôr golden era, preto sme vymysleli aj coast2coast, kde sa zameriavame práve na to, podľa veľa ľudí, najlepšie obdobie, aké hiphop zažil. A keďže je naše videnie sveta slniečkárske a undegroundové, máme aj veľa koncertov mladých slovenských kapiel, houseu, techna, či dokonca jazz. Z každého rožku Zděnka Trošku, aby sme ulahodili aj náročnému poslucháčovi. Vyhýbame sa hardcoru, neurojumpbassu a najmä hudbe bez soulu, plytkým EDM sračkám, ktoré počuješ z každej komerčnej diskotéky v meste. Fuj.


Pravidelná záležitosť každého organizátora, produkčného, event managera (a ďalších xyz názvov tejto pozície) je, že keď niekto organizuje koncert, tak má presne v deň koncertu zrazu najviac najlepších kamarátov, ktorí si náhodne spomenú, ozvú sa a medzi rečou sa nezabudnú opýtať známu otázku “Brácho a nedajú sa dáke vstupy?“. Stretávaš sa aj ty s týmto fenoménom?

Sú ľudia, ktorým nedvíhaš, vidíš ich správu na Facebooku, ale neprečítaš a na smsky odpíšeš v nedeľu. Ale potom sú takí, ktorým dvihneš aj o 3tej ráno, lebo tak to jednoducho funguje. Trápne ale je, keď si vybavuješ vstup, ktorý stojí 3 €, to fakt nechápem.


Funguje to aj s dievčatami, respektíve 
nebalia sa ľahšie, keď si človek, ktorý sa stará o program v klube?

Mám frajerku, ktorú ľúbim, takže neviem, o čom hovoríš.

4-original

DJ pult, pri ktorom sme ťa odfotili, je šitý na mieru? Vieš nám k nemu povedať niečo viac? Snažíte sa doladiť v tomto smere v podniku každý detail?

Nie je to "len" DJ pult ale automatizovaný booth, v ktorom, ako ste si určite všimli, sa tie tri koliečka točia. S nápadom na prepojenie Excelentu (obrovský BIG UP Pablovi z Excelentu za jeho prácu) a stageu v bassmente, sme prišli, ako inak, pri pive. Realizácia trvala niekoľko mesiacov, kedže sme tam riešili problém s motorčekom, čo to ťahá, s rozložením, výrobou. Celé to spáchal Marek Bohunický alias Bobsan, tiež veľký pánko. A áno, keď si porovnám stav, do ktorého sme prišli pred skoro štyrmi rokmi a dneškom, tak ten klub sa neustále mení. Síce tie zmeny nie sú väčšinou výrazné, ale musíš neustále reagovať na ľudí a ich potreby, aby si urobil z klubu miesto, kde sa ľudia cítia dobre. To je asi to najdôležitejšie, čo ľudia v kluboch hľadajú. A ešte aj dobrý zvuk, ktorý sme prednedávnom menili a ladili, takže sa je načo tešiť. 


Už sme boli svedkami, že niekto organizoval koncert a keď prišli speváci, zistilo sa, že v klube nie sú mikrofóny, pretože si ich organizátor zabudol priniesť, rovnako sme sa už stretli s tým, že na koncerte chýbala aparatúra. Stala sa aj tebe nejaká podobná skúsenosť, ktorá bola v tom momente infarktová a teraz sa na nej iba smeješ?

Toto sa ti môže stať fakt len vtedy, keď si vyprataný ako detská izba. Väčšina infarktových stavov sa ti stane, keď ide všetko ako po masle. Vtedy už musíš tušiť, že je niekde problém. Vypne ti mix, padne ti stan na hlavu, vyhadzuje poistky, alebo keď sa hosť nechá uniesť, a ráno ho budíš na hoteli, že nestíha lietadlo.

5-original

Vieš povedať, čo aktuálne Slováci v klube pijú najviac? Aký typ alkoholu ide na odbyt najviac?

Vďaka promu si aktuálne idú ľudia rôzne druhy tvrdého alkoholu a tiež pivo, čapujeme aj Excelent. Už nie je v móde opiť sa pod obraz boží, ale radšej si viac vychutnávať akciu.


V mnohých kluboch je jeden závažný problém. SBS. Je naozaj taký problém nájsť “normálnych” SBSkárov alebo platí skôr staré známe “každá minca má dve strany” a veľakrát biletári nemajú inú možnosť, ako opitých ľudí riešiť drsnejším spôsobom?

My máme na rozdiel od ostatných klubov vlastnú SBSku, ktorá je školená a profesionálna. Všetky veci riešia vecne a snažia sa problémom predchádzať, nie hasiť oheň benzínom. Opitý človek je najmúdrejší, najsilnejší a najlepšie vie, že nič zlé nespravil. Treba ho vyniesť von mimo klub a nepustiť dnu. Akonáhle urobíš niečo navyše, máš problém a to nikto nechce.


Na záver by som sa ťa rád opýtal, na čo sa v najbližšej dobe môžeme v Nu Spirite tešiť? Čo by si odporučil ty?

Na konci apríla premiéruje Števo Kurilla svoj nový skateboardový film Elare III, ktorý by si nemal nechať ujsť žiadny fanúšik tohto športu a oblečenia Thrasher. V máji to zas budú narodky Jimmyho Pé, koncert indierockovej šialenosti My Baby, či návrat Dub Phizixa. Pre viac info navštívte náš web.

Peťovi ďakujeme za super rozhovor a prajeme mu veľa vydarených akcií!

6-original

Tento rozhovor vám priniesol Samuel z redakcie Refresher.sk.
© Fotografie: Refresher / Nicole Lieskovská, Gaspo Photography

Najčítanejšie