Ako sa pripravujeme na turné?

Aktuálne máme za sebou turné s kapelou Funny Faces. Parádne “tourko”, veľa zážitkov, kopec srandy, v aute stále dookola hrá Kontrafakt a “barsjaké” moderné rapy a my máme so sebou veľa dobrého pivka, takže sme krásne vysmiati….

Dĺžka článku: 4 min
Ľudia

Aktuálne máme za sebou turné s kapelou Funny Faces, ktoré dostalo krásny moderný internetový názov #wschfftour. Možno by bolo na mieste ho zbilancovať, ale myslíme si, že všetci zúčastnení a návštevníci koncertov vedia, že to bola mega pecka. Parádne “tourko”, veľa zážitkov, kopec srandy, v aute stále dookola hrá Kontrafakt a “barsjaké” moderné rapy a my máme so sebou veľa dobrého pivka, takže sme krásne vysmiati…

1-original

No a teraz to vezmeme z opačného konca - na konci turné sme sa rozhodli povedať vám ako z našej strany prebieha tesná príprava na koncerty. Každý z nás napísal pár pekných slov a znie to asi takto:

Jakub

Príprava na turné? Vždy si robím veľké plány, ako si nakúpim struny a trsátka do zásoby, stojany, keksy, kakaovníky… Nakoniec sa na to aj tak vykašlem a jediná príprava spočíva v tom, že vykecávam v robote dovolenku, aby som vôbec na nejaké turné mohol ísť. A trocha sa nadspím a nadjem, lebo v oboch je na turné mierny deficit. :)

Ak sa na to pozrieme z celokapelného hľadiska, tak chalani väčšinou “pindajú”, že meškám, ale to len oni sú všade príliš skoro. Pred turné ale eufória rastie, a každý sa teší ako malé decko, takže panuje všeobecne dobrá nálada a “pindy” netrvajú dlho.

Samozrejme trocha aj poskúšame, resp. nacvičíme nové finty, ktoré Jozef vymyslel do pesničiek len preto, aby sme sa nakoniec zhodli, že necháme tú pôvodnú verziu. :) Potom hop do auta a na cesty. Chalani mi to meškanie vždy vrátia v podobe púšťania rapových CDčiek, ale ja verný punkrocku vyťahujem slúchadlá, a potom sa s nimi vlastne cestou ani moc nemám šancu rozprávať hehe.

2-original

Mirko

Tour z môjho pohľadu: ja samozrejme prvý, lebo som kráľ (presnosť je výsada kráľov). Potom sa “prismrdká” Joži a jeho úsmev na tvári, ktorý je taký veľký, že neprejde cez dvere :) A nakoniec so stlačenou riťkou do cieľa dokráča Kubík, ktorý už zo zákruty kričí, že mu meškala 50-tka z Auparku.

Objímačky, klasika, každý dáme nejaký ten svoj denný “mindf*ck” a poď ho ladiť a skúšať pesničky… Dáme nejakú odrhovačku, čo vieme už aj odzadu a následne Jozef začne: Chaloši, tuto takáto haluz mi napadla - bum bum a poď ho… skúšame kadečo, špekulujeme, spontánna jamovačka. Všetko je super, po jamovačke počuť strašné ovácie, aké to bolo super, máme z toho endorfíny, “yeaa”, sme najlepšia kapela na svete, druhý King Šamorín.

Nasleduje polhodinka na gauči, debata o živote, “kľudík”… Potom doskúšame, pípajú esemesky od frajeriek, kde-čo-kedy a na pivo, a domov poď, a kúp chleba a citróny po ceste…

 Objímačky, sranda, vízie do budúceho týždňa a čau…

Naša príprava na tour je v skutku svedomitá - paradoxne je najväčšia robota s robotou a "day-jobmi". Čiže s termínmi, úlohami, zastúpením a podobne (každému čo je jeho…). To, čo sa nazýva robota v skúšobni, ide veľmi ľahko a skoro samo, lebo sa robí s láskou a vášňou nám tak vlastnou…

Ja osobne sa na tour teším najmä preto, lebo opäť vypnem z kolobehu priemerného 30-tnika a na chvíľu som samozvaná rockstar, ktorá “žere” pumpové jedlo (poj) a pije pivko v pracovný deň už o druhej poobede (šak čo, punk…)

Veľmi sa teším…

3-original

Jozef

To úúž? Neveríím. Ale nie, vážne - zas ideme na túr. My sme vlastne stále na túre, akurát teraz si dáme takú týždňovku a zas sa trošku viac spoznáme.

Takže príprava prebieha prekvapivo v skúšobni na Továrenskej, ktorá o chvíľu asi aj zmizne z mapy. Ja sa týmto verejne priznávam, že ja trocha meškávam. Nechápem to, ale veľmi na tom pracujem! Chalani hrajú vždy najväčší punk, ktorý počuť už pri vrátnici, lebo Miroslav má momentálne jedenu raritku menom Splash 12.

Oukej, takže playlist je v kope, aj keď niekedy je to veľmi operatívne, ale cvičíme! Naozaj a poctivo cvičíme, ostáva vám len veriť.

Prebieha to rýchlo, chlapcov troška trápim, čo pomeníme a Mirček frfle. Mal som asi budovať politickú kariéru doma v Ružomberku, lebo nakoniec je vždy po mojom. Haha sorry Mirček. Dobre to tam je, v pohode to tam je.

4-original

Kuxo

Ja som taký Miloš Mečíř nášho tímu ako sa hovorí - nehrajúci kapitán. Chalani makajú počas tour, lebo hrajú koncerty a to je ich práca, ja makám najmä pred ním. Vybavovačky, sponzori, klub, bookingy, instagramy, spamy, plánovanie, všetka tá krásna nervozita, lebo nás to baví. Samozrejme všetko pripravím ako najväčší frajer, už čakám na telefonát od Kanye Westa nech aj jemu urobím turné, ale namiesto neho mi volajú z požičovne deň pred prvým koncertom: “Nazdar, včera nám ukradli dodávku z parkoviska, musíte si zohnať novú.” “Fasa”, díky, samozrejme sme zohnali, ale Kanye mi stále nezavolal. To asi preto, že som z Východu.

Na turné je to už lahoda, lebo všetko je pekne pripravené, už len esemeskujem Pablovi fotky pódia, a že ako krásne som tam umiestnil logo Excelentu, a reportujem koľkokrát sa chalani napili pivka počas hrania. A šak bodaj by aj nie - veď nám fakt chutí a vypili sme ho hneď na začiatku toľko, že nás musel zachrániť Lasky a doviezť nám ďalší kartón do Trnavy. To má za to, že momentálne abstinuje...

5-original

No a inak paráda, milujeme fanúšikov, chodíme spať o šiestej ráno, žúrujeme v klube sami, do rána (ostatní už dávno išli spať). Potom hráme hru menom Dräger. Funguje to tak, že sa postavíme do kruhu, každý si fúkne a komu ukáže nulu, ten prehral a šoféruje. Toto turné som šoféroval málo.

Inak díky sponzorom a klubom - ste fasa. Ale hlavne všetkých 12 členov našej posádky a všetci pridružení - ďakujem za parádny týždeň plný rapu, módy a dobrej gitarovej hudby.

6-original

#wschfftour #podlaseba #zootsk

© Fotografie archív Walter Schnitzelsson

Najčítanejšie