Ako vzniká album

alebo Dosť bolo srandy, teraz treba makať

Dĺžka článku: 2 min
Ľudia

Pozor! Toto nie je univerzálny návod, ako na to, čiže ako zložiť, nahrať a vydať album. Toto je insajderský pohľad do najvnútornejšieho vnútra kapely Billy Barman. Totiž tu a teraz vám zjavíme (uvidíte čo ste ešte nevideli!), aký je proces vzniku niečoho tak komplikovaného ako je album. Navyše v organizme tak komplikovanom, ako je skupina Billy Barman. Bežná kapela zloží piesne (každá dobrá kapela ich má pretlak), potom ich nahrá v štúdiu a potom s hotovým mastrom čaká na vhodný okamih, kedy ho vyvrhne v podobe CD alebo LP na trh. Tým vhodným okamihom je napríklad jeseň, predvianočný trh atď., skrátka ďalej je to marketing.

1-original

Nie však Billy Barman! (#podlaseba)
Najdôležitejšia fáza vzniku albumu je okamih, kedy skupina (alebo jej frontman) zacíti potrebu vyraziť na turné. Vlastne nie tak celkom, tá potreba je tu vždy. Lebo turné, to je vrchol celého snaženia kapely, sladká a zaslúžená odmena po období strádania, tvrdej driny a odriekania. Na turné cigánska duša muzikanta piští od rozkoše a dostáva zadosť v kolotoči zdanlivo nekonečnej párty, keď putuje od mesta k mestu a dobýja nové a nové územia. 

Dôležité je teda vybrať vhodný čas na vyrazenie na turné. Na turné sa v našej krajine chodí spravidla na jar alebo na jeseň. V lete sú festivaly, v zime je sneh (a Vianoce). Dobrá správa pre fanúšikov tejto kapely je, že skupina rozhodnutie, kedy ísť na turné, už urobila! Áno. Je to jeseň!

2-original

Takže postup je takýto: keď už vieme, že na turné chceme ísť najbližšiu jeseň, je jasné, že potrebujeme nový album. Pretože turné bez nového albumu nemá význam (ľudia neprídu na starý program, nie je na čom postaviť marketing atd.). OK, ak má byť turné na jeseň, album musí vyjsť najneskôr v lete, aby si ho ľudia stihli napočúvať. 

Čo ďalej? Album treba nahrať. Čiže druhý krok, ktorý treba urobiť ihneď, je: osloviť producenta a objednať nahrávacie štúdio. Ak má album vyjsť v lete, nahrať ho treba na jar, povedzme apríl – máj.

Tak to by sme mali. Čo ešte? Aaaaaaa, taká drobnosť. Pesničky. No. Zatiaľ ich nemáme. Ale žiadne strachy, múza kope hlavne pod deadlineami. Do apríla určite tých 10 songov dáme. Aspoň nejaké nápady, nemusia byť celé pesničky. Šikovný producent to nejak postrihá. Texty sa dopíšu v štúdiu, alebo pomôžu kamaráti. Branči Kováč, kedy už dodáš ten text?

Áno, je to prosté. Za rozhodnutím vydať album je rozhodnutie ísť na turné.
Songs wanted! Ak nejaké máte, sem s nimi!!

© Fotografie Archív Billy Barman

Najčítanejšie