Anatómia kerky

Výber správneho návrhu je pri tetovaní určite pre každého témou číslo jedna, ale ja by som sa v tomto článku chcel zamerať práve na možnosti umiestnenia tetovania na tele a na jeho primeranú veľkosť. Je to veľmi rozsiahla téma a určite sa mi nepodarí obsiahnuť ju celú, ale pokúsim sa vám priblížiť svoj pohľad na telo ako na plátno.

Dĺžka článku: 3 min
Ľudia

Výber správneho návrhu je pri tetovaní určite pre každého témou číslo jedna, ale ja by som sa v tomto článku chcel zamerať práve na možnosti umiestnenia tetovania na tele a na jeho primeranú veľkosť. Je to veľmi rozsiahla téma a určite sa mi nepodarí obsiahnuť ju celú, ale pokúsim sa vám priblížiť svoj pohľad na telo ako na plátno.

Začal by som miestami ideálnymi z pohľadu tatéra. Sú to miesta, kde je koža prirodzene napnutá, kde nie je veľa podkožného tuku a sú ľahko prístupné. Najobľúbenejšie sú ruky a nohy, avšak aj na končatinách sú miesta, ktoré nie sú pre tatéra, či tetovaného ideálne. Ide hlavne o slabiny, teda o miesta, kde sa končatiny ohýbajú. Koža je tam viac elastická a tenšia, tým pádom bolestivejšia.

Mapa bolestivosti častí tela:
1-original

Podľa môjho názoru vyzerajú najlepšie celistvé veľké motívy, čo najväčšieho rozsahu. Nie každý je však stotožnený s takým rozsiahlym tetovaním, preto väčšina ľudí na to ide postupne.

Ruku si vieme rozdeliť na vrchný rukáv a predlaktie. Vrchným rukávom väčšina ľudí začína, je to miesto, ktoré sa dá zakryť krátkym rukávom, čo je pre množstvo ľudí ideálne. Bariéry konzervatívnej spoločnosti na Slovensku sa však rýchlo búrajú, ľudia sú čoraz odvážnejší a neboja sa dávať si tetovania aj na oveľa viditeľnejšie miesta. Takže z vrchného rukávu pokračujú na predlaktie až chrbát ruky.

2-original

Populárne sú aj tetovania prstov, tie sú však náchylné na blednutie. Je potrebné ich už po krátkom čase obnovovať, pretetovať. Je to taktiež dosť bolestivé miesto, lebo sa tetuje skoro priamo na kosť.

U nôh je to veľmi podobné ako u rúk, stehno sa dá prekryť kraťasami, odvážnejší pokračujú až k členku. Menší rozdiel je v tom, že na nohách sa vyskytujú bolestivejšie miesta. Okrem chodidla je dosť citlivým miestom koleno a slabina za ním. Inak sú nohy veľmi vďačným miestom pre rozsiahlejšie projekty.

3-original

Najvďačnejším miestom pre veľkoplošné tetovanie je trup. Ide hlavne o chrbát, ktorý si takmer pýta jeden veľký celistvý motív, ktorý sa dá potiahnuť cez zadok až na zadnú stranu stehien alebo rúk. Tento rozsah je viditeľný najčastejšie v japonskom štýle tetovania.

4-original

Veľký priestor pre tetovanie poskytuje aj oblasť rebier. U nich však musím povedať, že je to jedna z najcitlivejších zón. Hrudník, teda prsné svaly, je lokalita, ktorá u mužov vyvoláva otázku, či je dostatočne vypracovaný na to, aby si tam dali kerku. Ja si však myslím, že na svalovej hmote vôbec nezáleží. Na tomto mieste je najviac viditeľné kopírovanie anatómie svalov. Tu je bolestivá oblasť hrudnej kosti a okolie bradaviek. Hruď je aj obľúbeným miestom pre veľké nápisy od ramena k ramenu. Tu sa často uplatňujú osovo súmerné návrhy, kde vlastne hruď vytvára samotnú os.

5-original

Tetovanie krku, hlavy a tváre je určite miesto, ktoré nie je vhodné pre prvé tetovanie - je citlivé a najviac viditeľné. Zadná časť krku je obľúbená hlavne u dievčat, pretože si tetovanie vedia ukryť za rozpustené vlasy. Taktiež obľúbené je aj miestečko za uchom.

Tetovanie v oblasti tváre a krku u nás nie je tak časté, ako v iných vyspelejších krajinách, kde nie je toľko predsudkov. Tetujú sa hlavne bočné strany krku, ojedinele spodná časť brady s ohryzkom. Na tvári sa tetujú oblasti spánku, bokombrady a oblasť nad obočím. Samozrejme, všetko má svoje hranice a tetovanie očných bielok je pre mňa za hranicou estetického zákroku a považujem to za sebapoškodzovanie.

Na záver si ešte pozrite timelapse videjko tetovania v oblasti hrudníka.

©  Fotografie archív Džej Ár

Najčítanejšie