Kto je Billy Barman

Kto sú ľudia združení pod touto „značkou“, kde sa vzali a čo vlastne robia, keď nie sú Billy Barman?

Dĺžka článku: 4 min
Ľudia

Poznáte našu kapelu z pódia, možno z klipov, vernejší fanúšikovia aj z CD alebo LP (pochopiteľne existuje aj možnosť, že ju nepoznáte vôbec, ale v tom prípade tento text nie je primárne určený vám). Kto alebo čo je v skutočnosti Billy Barman? Kto sú ľudia združení pod touto „značkou“, kde sa vzali a čo vlastne robia, keď nie sú Billy Barman?

Ak dáme bokom urbánne legendy (o vznik ktorých sa kapela vlastnoručne pričinila) o dvoch problémových kamarátoch z detstva, ktorí precestovali Európu autostopom, až kým z nich istý špekulant neurobil jadro novej rockandrollovej kapely - dokonalého produktu postaveného na kľúč, najjednoduchšia odpoveď je, že Billy Barman sú Juraj Podmanický, Jozef Vrabel, Juraj Labaj, Jakub Tvrdík a Teo Heriban.

Sú to kamaráti od detstva? Nie. Nie sú dokonca ani rovesníci. Fungujú síce v Bratislave, ale každý pochádza z iného kúta Slovenska. Ako sa stretli a prečo spolu začali hrať by bolo nadlho, pričom tento krátky text nemá v žiadnom prípade ambíciu vyrozprávať kompletnú históriu kapely (koho by to aj zaujímalo že?). Takže stručne.

Duri-Mis-o-2-original

Ďuro Podmanický (Podmaniki)

Podmaniky je z Petržalky. Niektorí si ho možno budú pamätať ešte z kapely Cliché, ktorá vydala tri albumy, prvý keď mali chalani 16 rokov (najmladšia debutujúca kapela na Slovensku!). Pomerne dosť veľa rokov (+-8) strávil „štúdiom“ architektúry, ktoré nakoniec neukončil. S o to väčšou vervou sa pustil do organizovania festivalu Grape (čím si splnil dlhoročný sen), ktorého piaty – vypredaný a mimoriadne vydarený ročník sa nedávno skončil. Kto pozná Ďura osobne, vie, že tento človek miluje spoločnosť, nočný život, nechýba na žiadnej dobrej párty a ani náhodou nie je introvert – naopak, je rodený frontman. Čo možno až tak veľa ľudí nevie, má rád hory, bicykel, poker a svojho psa Miša (predpokladáme, že väčšina ľudí vie, že je zadaný, takže to tu neuvádzame). O boji s tichým zabijakom možno niekedy inokedy.

J-K-1024x768-original

Jozef Vrábel

Jozef sa narodil v Prešove na tom istom sídlisku ako Ivan T. Najkrajšie roky (11-18) prežil v Sabinove. To človeka formuje. V osemnástich prišiel prvýkrát do Bratislavy – na zápis na Filozofickú fakultu UK. V ten večer prepil peniaze na lístok na vlak a prespal na intráku načierno, keďže o deviatej večer zistil, ho už neubytujú. Počas školy vznikla kapela Vetroplach, ktorá začínala v undergroundovej Stoke a z ničoho nič vyhrala v súťaži, ktorá hľadala popstars. Popovou hviezdou sa však Jozef V. nestal a tak si musel po škole nájsť normálne zamestnanie. Dnes pracuje pre štátneho regulátora televízneho a rozhlasového vysielania, kde rieši najmä sťažnosti nespokojných divákov, je úspešne ženatý a všetok svoj voľný čas venuje dcére Kláre. Denne ho môžete stretnúť na niektorom z detských ihrísk v Starom meste (najčastejšie na pieskovisku s lopatkou).

Lapajko-original

Juraj Labaj

Juraj alebo inak Lapajko je z Prievidze. Do Bratislavy prišiel v 18-tich na VŠ - ako víťaz viacerých matematických olympiád logicky na mat-fyz. Lenže ako každý ozajstný hudobník, ani on školu nedokončil (tesne pred koncom a kvôli kapele!). Ešte v Prievidzi založili s detiskami kapelu Nič nové (dotiahli to až do relácie Kraj Slovenska). Oveľa neskôr z nej vznikla kapela Talkshow, v ktorej hrá dodnes a vydali už dva albumy! Dnes úspešne programuje pre firmu, ktorá vyvinula technológiu na rozpoznávanie odtlačkov prstov a predávajú to až do Afriky. Wau! Má rád automobily BMW, prírodu (riečky a tak) a pivečko.

KUBO-768x1024-original

Jakub Tvrdík

Jakub pochádza takisto z Prievidze, aj keď neskôr sa presťahoval s rodičmi do Kanianky. Takisto zakladal kapelu Nič nové, ktorá to dotiahla až do relácie Kraj Slovenska s pesničkou Kým spíš. Potom z kapely odišiel a zvyšní chalani založili Talkshow a konečne mohli hrať post-rock. Klavír je síce pekná vec, ale rodičia rozhodli, že perspektívnejšie bude štúdium práva. A tak prichádza mladý muž do Bratislavy a objavuje jej čaro. Štúdium úspešne ukončil! Čo sa však nestalo – láska k hudbe zvíťazila a tak dnes, okrem hrania s žijúcou legendou Fedorom Frešom v kapele Badge (splnený sen!) driluje a sem-tam aj fyzicky trestá žiakov klavíra v istej súkromnej hudobnej škole. Baj baj právo. Inak má rád Mišku, Angry Birds a Jara Filipa.

Teo-Han-a-original

Teo Heriban

Teo je z Petržalky a len tak mimochodom, v občianskom má meno Peter. Teo je (ako inak!) nedoštudovaný herec. Herectvo študoval napr. aj na konzervatóriu v Topoľčanoch, kde sa mu mimoriadne páčilo, lebo bol v ročníku jediný chalan. Teo je tiež neštudovaný hudobník (ak nerátame hodiny klavíra s Jánom Melkovičom). Roky hrával s kapelou Le Payaco ako perkusionista. Popritom aj potom hrával s kdekým – Autodrom, Dorota Nvotová, Tomáš Sloboda, Swing Society Orchestra. Proste miluje tie bubny. No, ale musí aj z niečoho žiť a preto fachčí ako produkčný v jednej nie malej reklamke, čiže behá po tlačiarňach kvôli polepom na lekárne a oblieka brigádnikov do prevlekov za banány. Teo je „otic“ kapely a okrem toho otec dvoch dcér – Hanky a Máši. Okrem nich a svojej priateľky má rád aj poker, dokonca ešte viac ako Ďuri. Čo je úplne super – je absolútny abstinent, tým pádom má kapela šoféra!

Vidíte? Sú úplne rozdielni. Prečo potom títo ľudia spolu hrajú? Nuž, o tom (možno) nabudúce.

Najčítanejšie