Perla Karibiku verzus natočme to hneď teraz!

V Havane som dokopy strávil možno 11 mesiacov. Prvý krát som bol na Kube so svojim kamarátom Čistychovom, s ktorým sme tu natočili niekoľko videoklipov a dokument Sin Limite.

Dĺžka článku: 2 min
Ľudia

Havana sa stala na istý čas mojim druhým domovom. Odlietal som tam presne v deň, keď v klube Dole prebiehala premiéra klipu Kolotoč od skupiny Billy Barman.

V Havane som dokopy strávil možno 11 mesiacov. Prvý krát som bol na Kube so svojim kamarátom Čistychovom, s ktorým sme tu natočili niekoľko videoklipov a dokument Sin Limite. Priznávam, že som dostal aj ja svoje kubánske woodoo, pretože mi táto krajina učarovala svojou neopakovateľnou energiou, temperamentom, bezprostrednými a priateľskými ľudmi.

1-original

Po skončení dokumentu o slovenskom raperovi a kubánskom reggaetone, následoval ďalší Lagrimas Negras o famóznej jazzovej pianistke a najnovšie to bude dokument 1:34 story from Havana
Film 1:34 (námet Jeremy Hulsh, kamera Viktor Cicko) točíme už rok na Kube, v Londýne a nie je vylúčené, že budeme pokračovať na Miami a vo Vysokých Tatrách. Je to príbeh o tom, čo všetko môže spôsobiť jedno krátke video, keď sa dostane do rúk šikovným hudobným producentom.

2-original

Vďaka tomu, že sem chodíme natáčať, som spoznal mnoho talentovaných kubánskych hudobníkov a slávne štúdio Abdala, v ktorom nahrávali svoje albumy takmer všetky známe hudobné skupiny od Buena Vista až po Habana De Primera, Los Van Van a Raul Paz.

3-original

Každý deň sa v štúdiu striedali rôzni hudobníci. Slávneho trubkára a dychovú sekciu striedalo sláčikové kvarteto, flautistka, kontrabasista a rôzne. Čo mi bolo veľmi sympatické, že sú to ľudia aj napriek svojej veľkej “hudobnej sláve” veľmi skromní, ochotní a usmievaví. Nebol problém dohodnúť si s nimi stretnutie na rozhovory aj keď sa jednalo napr. o jedného zo zakladatelov Buena Vista.

4-original

Jesus “Aguaje” Ramon usmiaty pán, ktorý nás pozval k sebe domov, kde sme s ním natočili rozhovor pre náš dokument a pripomenul nám, že ak chceme môžme prísť v nedeľu k nemu, pretože vtedy mávajú skúšku z celou kapelou.
Čo vám poviem, v nedeľu sme boli nastúpení. Mne sa pekne klepali kolená keď sme kráčali na záhradku, kde hrá azda najslávnejšia kubánska skupina.

5-original

Na malej záhradke, ktorá pripomínala viac stavenisko krížené so smetiskom bol rozložený celý orchester. Všade kopec psov, ľudí a neporiadku, ale tá energia, ktorá sálala z toho miesta je len ťažko opísateľná. Hrča v krku, slza v oku, tak som sa cítil.
Takto to v podstate ide na Kube s každým druhom umenia. Hudobníci skúšajú na ulici, tanečné a baletné školy sú v budovách, ktoré ledva stoja. Vyučovanie prebieha v rozpadnutej sále alebo na streche. Žiadne drahé tenisky, alebo balerínky, každý v tom čo mu dovolia podmienky. Nikto sa však nesťažuje, všetci sú usmiati, plní energie a temperamentu. To, že kubánsky balet, salsa, jazz a reggaeton patria medzi najlepšie na svete si snáď nemusíme pripomínať.

6-original

Bol to náročný mesiac, ľudia tu majú iné chápanie času na aký sme zvyknutí.
2-3 hodinové, alebo niekoľko dňové meškanie nie je problém.
Čiže sme my “civilizovaní a dochvíľni Európania” stále čakali a ako sa na Kube hovorí “Čím menej čakáš, tým viac dostaneš” tu platí na sto percent.

Však sme aj dostali.

© Fotografie archív Braňo Vincze

Najčítanejšie