Staré za nové

V poslednom čase sa s problematikou prekrývania starých tetovaní stretávam čoraz častejšie, tak sa vám pokúsim priblížiť, čo som doposiaľ zistil.

Dĺžka článku: 3 min
Ľudia

V poslednom čase sa s problematikou prekrývania starých tetovaní stretávam čoraz častejšie, tak sa vám pokúsim priblížiť, čo som doposiaľ zistil.

Základným podnetom pre prekrytie-cover up je, že kérka sa časom prestane páčiť. Jedná sa väčšinou o prvé tetovania, kedy mladý človek na prahu dospelosti má potrebu spraviť niečo dospelé, rozhodnutie na celý život. Najčastejšie sa stretávam s malými čiernymi (v skutočnosti už sivo-modrými) kérkami tribalového charakteru. Tribal bol istý čas veľmi rozšíreným a obľúbeným motívom, ale časom, ako sa povie,„vyšiel z módy“.

Tetovanie starne spolu s vami. Nežiaducim javom starnutia tetovania je blednutie. Ani najkvalitnejšia čierna tetovacia farba vám nezaručí to, že po úplnom zahojení zostane tetovanie sýto čierne. Veľmi záleží od typu pokožky ako ten pigment prijme. Prezradím vám tajomstvo, nikto to nemá po zahojení čierne. Vždy je to len odtieň šedej. S tým sa však zatiaľ účinne nedá nič robiť. Jediným spôsobom ako predĺžiť tmavosť, sýtosť kérky je starostlivosť oň. Ide hlavne o ochranu pred slnkom. Slnečné lúče rozkladajú čiastočky pigmentu v koži a tetovanie bledne. Preto, nielen počas opaľovania, je potrebné tetovanie natierať opaľovacím krémom s vyšším UV faktorom.

Pre cover up je však malá vyblednutá kérka výhodou. Musíte si uvedomiť, že lienkou hrocha neprekryjete (obrazne povedané). Preto návrh nového tetovania bude omnoho väčší, aby ideálne prekryl staré tetovanie. Návrh by mal obsahovať miesta, kde sú použité tmavšie odtiene, vrhnutý tieň alebo poprípade nejaká väčšia tmavá plocha. Pri dostatočnej svetlosti vyblednutia sa dá prekrývať aj svetlými odtieňmi, ale to sa posudzuje individuálne.

Dobrým príkladom by mohol byť chalan, ktorý si dal pred 13timi rokmi spraviť 5-ročné dočasné tetovanie. Istý čas kolovala fáma o takomto druhu tetovania, ale jediné dočasné tetovanie, ktoré poznám je hena a príloha k žuvačkám. Výhodou uňho bolo, že tribal bol už dosť svetlý a preto sme ho mohli prekryť aj svetlejšími odtieňmi sivej. Nebolo to stopercentne najlepšie riešenie, ale s výsledkom sme boli spokojní. Konceptom nového tetovania bola biomechanika, ktorej návrh sme dotiahli až do tejto podoby, ktorú vidíte nižšie.

1-original

2-original

3-original

4-original

Druhým príkladom je lýtko s pôvodným tetovaním tribalu, neskôr prekrytého hadom. Tetovanie bolo staré viac ako 15 rokov. Navrhol som chalanovi možnosť dať si už celé lýtko – leg sleeve. Vysvetlil som mu, že keby sme dali väčšiu časť lýtka a ostala by tam nejaká menšia polka nevyfarbená, že časom by tam chcel tak či tak niečo dotetovať. Mne sa páči sleeve, keď je to veľký celistvý námet, a tak sa mi podarilo ho „nakaziť“ mojou ideou a nakreslil som mu draka z tradičnej japonskej tématiky.

5-original

6-original

7-original

Staré a nechcené tetovanie sa dá tiež zosvetliť alebo úplne odstrániť laserom. Nestojí to málo, ale je to asi jediná možnosť, ktorá vás zbaví tetovania. Existujú aj iné praktiky, ale tie sú už menej humánne. No všetky metódy majú nepríjemný vedľajší efekt a to ten, že vám po zákroku zostanú jazvy. Po laseri sú však minimálne a dajú sa veľmi pekne pretetovať. Niektorí ľudia, si dávajú prekrývať aj jazvy po úrazoch, strie a pod.

Na záver by som chcel len dodať, že ľudia by sa mali dať prvý raz tetovať až po 21tke, kedy by už mali byť dospelí aj mentálne. Tvrdím to aj z vlastnej skúsenosti. Najlepšie u tatéra, ktorého práca sa vám páči a je kvalitná.

Ak tetovanie, tak poriadne.

Najčítanejšie