Workspace

Jedného dňa som urobila významné rozhodnutie. Poriešim nový stôl a budem ho fotiť. Ak vás môj príbeh inšpiroval, tu je 5+1 tipov, vďaka ktorým bude váš workspace miláčikom objektívov.

Dĺžka článku: 2 min
Ľudia

Spomínam si na časy pred naším letopočtom, teda pred Instagramom. Na stole, ktorý mi kúpili rodičia v roku 13 p.n.l. , sa predmety obmieňali podľa vývojových etáp mladého človeka a potrieb školy i práce. Priznávam, nie vždy bol môj workspace vzorovým príkladom krásy a poriadku. Preto jedného dňa, kedy už medzi zašpinenými diplomami z matematickej pytagoriády a prázdnymi fľašami nebolo možné nájsť ani len vlastnú dôstojnosť, som urobila významné rozhodnutie. Poriešim nový stôl a budem ho fotiť. Ak vás môj príbeh inšpiroval, tu je 5+1 tipov, vďaka ktorým bude váš workspace miláčikom objektívov.

clanok3-1024x682-original

1.

Majte pekný stôl. To je taký, ktorý vyzerá pekne minimálne z dvoch uhlov, a teda top view (známy tiež ako “vtáčia perspektíva”) a side view, ktorý pracovne nazvime “vaša perspektíva”. Pre potreby fotenia z vašej perspektívy je potrebné vynaložiť omnoho viac úsilia, pretože v tomto prípade sa berie workspace ako aglomerácia stola a musíte teda upratať prakticky celú miestnosť. Virtuozitu v tomto smere možno badať na ilustračnej fotografii. Pokiaľ však fotíte top view a povrch vášho stola nezodpovedá najnovším trendom, môžete si pomôcť aj tapetou či ľubovoľnou doskou s peknou povrchovou úpravou.

2.

Hovorí sa, že fotografia je umenie práce so svetlom. Ak chcete dosiahnuť, aby vaša fotografia nebola tmavá, odporúčam fotiť bez krytu na objektíve a za bieleho dňa. Optimálne výsledky dosiahnete napríklad tak, že do miestnosti dostanete čo najviac prirodzeného svetla. Ak máte žalúzie, nie len že za nimi môžte špehovať, ale môžte aj do určitej miery ovplyvňovať intenzitu a smer svetla.

3.

Keď ťa škaredý stôl desí, aranžmá to celé vzkriesi. Inými slovami, snažte sa všetko poukladať tak, aby to bolo uveriteľné a pekné zároveň. Príklad: Dekoračné konáre je vhodné umiestniť na kraj stola a nie do jeho stredu. Pokiaľ však fotíte z horeuvedenej vtáčej perspektívy, môžete zahodiť všetky konvencie a zábrany. Popustite uzdu svojej fantázii. Položte tú ceruzku do prázdneho rohu. Využite ten priestor. Rovnako ako v celom živote však aj tu platí, že menej je niekedy viac. Nechajte fotku dýchať a myslite aj na tzv. negatívny priestor.

4.

Obsah stola odráža obsah vašej mysle. To znamená, že čokoľvek vám behá po rozume, na vašom pracovnom stole by sa to malo objaviť v podobe strategických predmetov. Vyberte veci, ktoré používate a vyselektujte z nich tie pekné. Ak chcete dotvoriť svoje ja, proste tam položte knihu, ktorú by vaše lepšie ja čítalo. Pri tom všetkom sa riaďte srdcom.

5.

Tajný tip: napoly vypitá káva sa do workspacu hodí viac, ako plná. Jablko je klišé, ale efektívne. Analógová technika je cool.

6.

Postprodukcia je dobrý sluha a zlý pán. Ak ste dôsledne dodržali všetke predchádzajúce body, bude vám stačiť tam troška kontrastu, tu zasa jas, ešte zľahka doostriť. Gratulujem, práve ste vytvorili umelecké dielo. A pokiaľ ide o ten kontrast, pri troche súdnosti vám ľudia uveria, že je to #nofilter.

Pokiaľ ste napriek všetkej snahe nedosiahli očakávaný výsledok, kašlite na to. Odfoťte cudzí stôl a položte naň fotku svojej polovičky.

Najčítanejšie